Niestabilna sytuacja z drewnem w Polsce zmusza do redukowania produkcji

MM Kwidzyn, jeden z największych zakładów celulozowo-papierniczych w Polsce, ogłosił plany ograniczenia produkcji w związku z brakiem przewidywalności dostaw drewna na polskim rynku oraz niezwykle wysokimi kosztami produkcji. Od końca 2021 sytuacja na polskim rynku drewna stanowi ogromne wyzwanie dla lokalnych producentów w segmentach opartych na włóknie drzewnym. Nowe zasady zakupu drewna, wprowadzone przez Lasy…

MM Kwidzyn, jeden z największych zakładów celulozowo-papierniczych w Polsce, ogłosił plany ograniczenia produkcji w związku z brakiem przewidywalności dostaw drewna na polskim rynku oraz niezwykle wysokimi kosztami produkcji.

Od końca 2021 sytuacja na polskim rynku drewna stanowi ogromne wyzwanie dla lokalnych producentów w segmentach opartych na włóknie drzewnym. Nowe zasady zakupu drewna, wprowadzone przez Lasy Państwowe we wrześniu 2021, znacząco ograniczyły wolumen drewna dla lokalnych odbiorców posiadających długą historię zakupu. Jednocześnie Lasy Państwowe, które w praktyce posiadają monopol na dostawy drewna w Polsce, udostępniły nowe wolumeny na eksport, powodując tym samym, że ceny drewna gwałtownie wzrosły.

Dzisiaj cena drewna w Polsce, z pozycji konkurencyjnej w Europie powoduje największe obciążenie kosztowe i drastycznie ogranicza konkurencyjność polskich producentów w segmentach opartych na drewnie. Nie tylko bardzo wysokie ceny są tu problemem. Obecne zasady zakupu drewna spowodowały niespotykaną do tej pory niestabilność i nieprzewidywalność dostaw w Polsce i uniemożliwiają długoterminowe planowanie działalności.

Nowa polityka Lasów Państwowych z jednej strony pozwala zwiększać własne przychody, a z drugiej stanowi jednak zagrożenie dla stabilności lokalnych przedsiębiorstw, które od wielu lat napędzają rozwój gospodarczy w Polsce. Dzisiaj przemysł drzewny tworzy około 400,000 miejsc pracy w Polsce, generując około 5-6% PKB.

Sytuacja na rynku drewna dotyka już nawet największych graczy w przemyśle celulozowo-papierniczym w Polsce, jakim jest MM Kwidzyn. Kwidzyńska fabryka, która jest producentem innowacyjnych i w pełni nadających się do recyclingu produktów z odpowiedzialnie pozyskiwanych surowców naturalnych, obecna jest na rynku od 40 lat i zatrudnia 1700 osób.

„Jesteśmy zobowiązani do podejmowania działań, które pozwolą chronić stabilność naszej działalności. W związku z tym, że wyczerpaliśmy wiele różnych możliwości rozwiązania tego problemu, dziś  jesteśmy zmuszeni podejmować decyzje, które będą miały wpływ ekonomiczny nie tylko na nasz biznes.

Jako, że jesteśmy jednym z największych pracodawców w regionie, a dzięki produkcji zapewniamy energię cieplną i oczyszczanie ścieków dla mieszkańców, nasze decyzje mogą mieć wpływ na całą lokalną społeczność. Nalegamy, aby Lasy Państwowe zmieniły swoją politykę. Apelujemy także do rządu, aby kontrolował monopolistyczną w praktyce pozycję Lasów Państwowych, aby zapewniać konkurencyjność i wspierać przemysł oraz inwestycje w innowacyjność i zrównoważony rozwój w Polsce.” – komentuje Tomasz Brodecki, Prezes Zarządu oraz Dyrektor Zarządzający MM Kwidzyn.

Fabryka w Kwidzynie planuje kilkudniowe przestoje na poszczególnych maszynach papierniczych od sierpnia do czasu, kiedy dostępność i cena drewna się poprawi. Ograniczenia wpłyną na wolumen produkcyjny papieru pakowego oraz papieru kserograficznego. Firma zapewnia, że dotrzyma wszelkich zobowiązań wynikających z umów z klientami.

Obecna sytuacja nie tylko stawia pod znakiem zapytania wolumeny produkcyjne, ale także dalsze plany rozwoju fabryki. Biorąc pod uwagę nieprzewidywalność dostaw drewna w Polsce, fabryka w Kwidzynie musiała wycofać się z planów inwestycyjnych o wartości blisko 5 miliardów złotych obejmujących zwiększenie produkcji celulozy oraz wybudowanie piątej maszyny papierniczej. Jednak aby zabezpieczyć przyszłe wolumeny produkcyjne na pozostałych czterech maszynach papierniczych, zakład musi zrealizować znaczące inwestycje. W obecnych okolicznościach i niepewności dostaw surowca w Polsce, firma tymczasowo wstrzymała także zredukowany plan inwestycyjny o wartości ponad 2 miliardów złotych. 

źródło: Newseria Biznes